Na początku 2015 roku firma American Cement Company z siedzibą w Sumterville na Florydzie szukała kompetentnego partnera z zakresu technologii łańcuchów. Zadanie polegało na opracowaniu indywidualnego układu transportu kamienia wapiennego. Zespół KÖBO USA podjął się projektu i uczynił z niego historię sukcesu, która pisana jest wspólnie po dzień dzisiejszy. Już pierwszy rzut oka na surowe skały wapienne mówi, że ochrona przed zużyciem łańcuchów i czerpaków będzie stanowić szczególne wyzwanie. Obok rozmiaru skał prawdziwy problem stanowiła jej wilgotność i wytrzymałość. Dla wcześniej stosowanej linii czynniki te prowadziły stale do dużych uszkodzeń – czerpaki stale pękały na łączeniach łańcucha. „Z powodu problemów z pękaniem i ekstremalnymi warunkami miejscowymi z uwagi na podwodną kopalnię, była to również dla nas optymalizacja szczególnego rodzaju”, stwierdził Carlos Soteldo, inżynier i kierownik działu sprzedaży w KÖBO USA.
Po przeprowadzeniu wspólnie z American Cement kilku testów, Carlos Soteldo i jego zespół opracowali konstrukcję łańcucha, w której wszystkie wymiary mogły zostać zachowane. Decydującym było tutaj uzyskanie z nowego rozmiaru sworzni większej siły zapewniającej dynamikę. Ponadto w taki sposób dostosowano układ budowy ogniw, aby każdy czerpak mógł ciągnąć teraz mniejszą ilość materiału – i to przy takiej samej ilości mocy. „Nasi klienci mają doświadczenie w swojej branży. Jesteśmy ekspertami w zakresie łańcuchów, kół łańcuchowych i elementów wyposażenia. Dlatego też tak ważna jest dla nas praca ramię w ramię. Tylko w ten sposób można uzyskać skuteczne rozwiązania “, stwierdza Dominik Stracke, dyrektor generalny Köbo USA.
Pełny system został dostarczony jesienią 2015 roku, już po sześciu miesiącach od pierwszego kontaktu. Instalacja została przeprowadzone przez American Cement we własnym zakresie. Co szczególnie cieszy: przy większej wadze łańcucha możliwe było nawet zmniejszenie zużycia energii. Jest to związane ze specjalnymi rolkami KÖBO, zamontowanymi po stronie zewnętrznej. Rolki te minimalizują tarcie, a w przypadku ich wymiany mogą zostać zmodyfikowane bez rozkładania łańcucha. Do dnia dzisiejszego pomiędzy KÖBO a American Cement ma miejsce intensywna wymiana informacji. Na przykład firma zgłasza, że praca układu wylotu materiału jest znacznie bardziej równomierna i także w trybie pracy długotrwałej nie stwarza problemów. „Nieprzerwany przepływ materiału pomógł nam również w procesach następczych. Dzięki pomocy ze strony CHAIN PEOPLE z KÖBO USA teraz nasza produkcja jest jeszcze bardziej wydajna”, cieszy się Osmarino Rogacheski – kierownik serwisu w American Cement.